Državljanska znanost se na splošno nanaša na znanstvene projekte, ki aktivno vključujejo ne-znanstvenike v različne stopnje raziskovalnega dela. V Sloveniji zasledimo tudi poimenovanja ljubiteljska znanost, državljanska znanost ter skupnostna znanost. Gre za način sodelovanja med znanstveniki in širšo javnostjo ali zainteresiranimi posamezniki. To sodelovanje omogoča raziskovalcem, da na primer zbirajo obsežne ali skrite podatke, vendar ima tudi izobraževalno vrednost – povečanje znanja in znanstvenega interesa med udeleženci, izboljšanje njihovih veščin, kot so odgovornost, kritično razmišljanje in reševanje problemov.
Izraz državljanska znanost lahko razumemo tudi kot interdisciplinarno hibridno vrsto raziskav, kjer zainteresirani posamezniki različnih okolij, strokovnega znanja in izkušenj, vključno z raziskovalci in znanstveniki, sodelujejo pri doseganju skupnega cilja.
Zbirka portalov namenjenim državljanski znanosti:
- EU platforma državljanske znanosti: https://eu-citizen.science/
- Citizen Science Association (ZDA): https://citizenscience.org/
- Podporni kanal ameriške vlade za projekte držaljanske znanosti (ZDA): https://www.citizenscience.gov
- Centralno-tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani – Mreža odprte znanosti: http://www.ctk.uni-lj.si/mreza-odprte-znanosti/
Objave članov IRSA o državljanski znanosti:
- Adam, Fane. 2018. Citizen Science Pilot Experiment in High Schools. Innovative Issues and Approaches in Social Science. 10 (2): http://www.iiass.com/pdf/IIASS-2018-no2-art3.pdf
- Adam, Frane in Barbara Tomšič. 2018. Science at High Schools – Collaboration between Researchers and Students. Research in Social Change. 10 (2): 105 – 119. Dostopno tukaj.